kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy – praktyczne zastosowania

W naszej kuchni są rzeczy których nigdy nie może zabraknąć. Nie wyobrażam sobie, że nie miałabym zapasu cukru, soli albo… kwasku cytrynowego. O ile dwa pierwsze mają za zadanie poprawić smak przygotowanych potraw lub napojów, o tyle kwasek ma o wiele więcej zastosowań.

Odkamienianiacz

Z kwasku można przygotować zarówno pastę usuwającą kamień (na ściereczkę nakładamy 3 łyżeczki kwasku wymieszane z odrobiną wody i na 3 minuty owijamy nią np. kran), jak i płynną mieszankę (wsypujemy 3-4 łyżeczki kwasku do czajnika pełnego wody, gotujemy, a po ok. 10 minutach wylewamy i płuczemy czajnik).

Usuwanie osadów

Wystarczy nasypać odrobinę kwasku na gąbkę, a następnie umyć kubek, na którym został osad z kawy lub herbaty. W przypadku wyjątkowo trudnego do usunięcia osadu sprawdzi się również pasta z kwasku, o której pisałam wcześniej.

Środek czyszczący

W miseczce przygotowujemy roztwór z kwasku cytrynowego i szklanki wody. Wstawiamy do mikrofali na 2 minuty, a następnie wnętrze kuchenki przecieramy ściereczką.

Zamoczoną w roztworze ściereczką można też umyć wannę lub umywalkę, a pasta z kwasku cytrynowego sprawdza się do czyszczenia fug.

kwasek cytrynowy sprzątanie

Nabłyszczacz

Szklane naczynia, które wypłuczemy w wodzie z dodatkiem kwasku, będą o wiele bardziej błyszczące niż te wypłukane w samej wodzie.

Peeling usuwający zabrudzenia

Kwasek wysypany bezpośrednio na skórę świetnie usuwa wszelkie przebarwienia powstałe np. podczas obierania i krojenia warzyw. Wystarczy umyć dłonie pod ciepłą wodą i gotowe!

Płyn do płukania

Z kwasku cytrynowego możemy przygotować również ekologiczny płyn do płukania, który przy okazji będzie chronił bęben pralki przed kamieniem. Wystarczy 3 łyżeczki kwasku rozpuścić w 100 ml letniej wody i dodać 10 kropel olejku eterycznego. Taki płyn najlepiej sprawdza się do prania białego, ponieważ kwasek ma również działanie wybielające.

kwasek cytrynowy zastosowania

Czy znacie jeszcze inne zastosowania kwasku cytrynowego?

 • Gosia

  Ja zawsze kwaskiem domywam ręce np po jagodach i truskawkach.

 • Divanaurlopie

  Świetny wpis! Znałam niektóre z tych rad ale nie wszystkie!

 • Aneta Sawicka

  Też używam kwasku do takich rzeczy:) W ogóle lubię sprzątać takimi naturalnymi produktami.

 • Bardzo fajny i pomocny post.

 • Przyznam szczerze, że nie mam kwasku cytrynowego w swojej kuchni i .. ba, nawet nigdy go nie miałam! Nie miałam pojęcia, że ma tyle zastosowań. Chyba musze się rozejrzec :)

 • Nie sądziłam, ze ma takie zastosowanie ten środek i z chęcią sprawdzę jak działa na takie typu rzeczy :)

 • A domyje kamień w ubikacji? Bo terwz mam taki wlasnie case..

  • Hmm, my nie mamy kamienia, więc nie dam Ci gwarancji, ale ponoć pomaga wsypanie do muszli klozetowej kilku opakowań kwasku albo wlanie do środka butelki octu (najlepiej zagotowanego, po uprzednim wybraniu wody).

 • Innych nie znam, ale większości tych korzystam regularnie:)