KONKURSY NA FACEBOOKU

Konkursy na Facebooku

Coraz częściej na Facebooku widzę konkursowe posty udostępnione przez moich znajomych. Nie dziwię im się, bo wizja wygranej bywa kusząca, zresztą sama często biorę udział w różnych konkursach i przynajmniej raz na dwa miesiące udaje mi się coś trafić.

Sam udział w konkursie często nie jest niczym skomplikowanym: wystarczy tylko polubić fanpage organizatora/sponsora i udostępnić na swojej tablicy post konkursowy dodając do niego komentarz typu „gotowe”, „biorę udział” etc.. To gwarantuje nam udział w losowaniu i szansę na wygraną.

Problem w tym, że:

– konkursy polegające na udostępnianiu czegokolwiek są niezgodne z regulaminem facebooka

– wszelkie loterie również są nielegalne, chyba, że organizator posiada zezwolenie od Izby Celnej

– ostatnio coraz więcej tego typu konkursów to jedna wielka ściema


Co do dwóch pierwszych zasad – przyznam szczerze, że kiedyś sama nie miałam o tym pojęcia i zdarzało mi się organizować na blogu i fanpagu rozdawajki, bo myślałam, że nie ma w tym nic złego. Teraz jestem bardziej świadoma, ale i tak ciągle uczę się czegoś nowego – na przykład wczoraj dowiedziałam się, że Dyrektor Izby Celnej może wymierzyć karę zarówno organizatorowi (w wysokości 100% wartości z przychodów uzyskanych z Loterii) jak i uczestnikom loterii (w wysokości 100% wartości nagrody)!

Wracając jednak do fejkowych konkursów…

Przykładowa strona organizująca fałszywy konkurs:

nielegalne konkursy na fb
Jak widać – nabrać dało się prawie 4.000 osób!

Aby zachować pozory podano nawet wyniki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe:

nielegalne konkursy na fb

Wszystko fajnie, super, ale… na pozycji nr 3 czeka na nas zonk – link, który przekierowuje użytkownika na jego własny profil. Tym samym – każdy kto sprawdza wyniki dowiaduje się, że… to właśnie on jest jednym ze szczęśliwców. Sprytne!

Nie wierzycie – sprawdźcie sami
(kliknięcie w link jest bezpieczne):

https://www.facebook.com/profile.php?=7432645066541

Teraz pozostaje tylko uzupełnić formularz i przekazać swoje dane w niepowołane ręce (wersja light), pobrać na swoje urządzenie szkodliwe oprogramowanie albo w formularzu podać swój numer telefonu i nieświadomie włączyć płatną subskrypcję sms, w której to Wy zapłacicie za przychodzące do Was wiadomości z reklamowym spamem.

Swego czasu pracowałam na infolinii jednej z sieci telekomunikacyjnych i uwierzcie mi – zdarzały się przypadki, gdzie ludzie płacili za takie smsy nawet kilkaset złotych miesięcznie, a skoro sami podali oszustom swoje numery i nieświadomie taką subskrypcję potwierdzali to teoretycznie żadna reklamacja nic nie dawała i trzeba było zapłacić za swoją naiwność.

Tak więc uważajcie na siebie i ostrzegajcie swoich znajomych!

Jeśli widzicie, że udostępniają u siebie podejrzane konkursy – dzielcie się z nimi swoją wiedzą, podsyłajcie im link do tego wpisu… Reagujcie!

 • Udostępnianie, lajkowanie czy losowanie to jeden diabeł. Najgorsze są te niby konkursy, które wyłudzają dane czy instalują złośliwe oprogramowanie. To dopiero świństwo i chamstwo. Bardzo przydatny wpis. Dzięki :)

 • Dlatego też zaprzestałyśmy już organizowania konkursów, bo więcej z tego straty, niż pożytku, a i tak większość zgłoszonych to istni konkursowicze, którzy biorą udział we wszystkim, co rzuci im się w oczy. Dzięki za wpis!

 • Bardzo dobry wpis,mam nadzieję że wiele osób będzie uważniej uczestniczyło ale i organizowalo konkursy. Przez to udostępnianie na Facebooku zrobił się straszny spam.

 • Aleksandra Kasprzyk

  Wow, dziękuję Ci za ten wpis. Co prawda nie organizuję konkursów i nie biorę w nich udziału (chyba, że głosowanie odbywa się smsem/przez FB „głosuj za”), ale nie miałam pojęcia jakie zagrożenia się z nimi wiążą. Dziękuję, dziękuję, dziękuję! Pozdrawiam :)

 • Karolina Roszek

  Dobry wpis, w ogole nie mialam pojecia o tym…

 • Qursantka

  Z drugiej strony organizacja konkursu tez teraz do najłatwiejszych nie należy :)

 • Nie miałam pojęcia o tego typu zagrywkach. Dziękuję za uświadomienie.

 • Nigdy nie brałam udziału w tego typu konkursach. Raz zdarzyło mi się wziąć udział w konkursie organizowanym na Facebooku, ale był to konkurs organizowany przez oficjalny fanpage i nie polegał na jakimś udostępnianiu czy innych tego typu rzeczach. Nie wiem dlaczego ludzie wierzą, że coś wygrają, skoro wszędzie trąbi się o tym, że to po prostu ściema. :)

 • Szkoda, że tyle osób jest nieświadomych zasad organizacji konkursu i swoją niewiedzą narażają się na przykrości. Mam zasadę, że jeżeli w jakimś formularzu (newsletter np.) mam podać coś poza imieniem i mailem, to nie wypełniam. Przydatne informacje! Pozdrawiam:)

 • Konkursy super rzecz, ale i organizowac, i brac w nich udzial nalezy z glowa… ;-)

 • Bardzo przydatny wpis :) Szczerze mowiac nie bralam nigdy udzialu w konkursie na facebooku i teraz w sumie nie mam takiego zamiaru :P

 • Wow, nie miałam pojęcia o takich fałszywych konkursach. Jestem autentycznie w szoku, że ktoś takie rzeczy organizuje. Myślę, że Twój wpis otworzy wielu osobom oczy. Świetny wpis! :)

 • Wpis bardzo przydatny, mój zapał do organizowania konkursów ostatnio osłabł, choć tyle ciekawych pomysłów miałam. :)

 • Bożena Danuta Kultys

  w tych ,,konkursach” każdy wygrywa, a żeby odebrać frmaularz odbioru nagrody (którego nie ma) trzeba wysłać drogie SMS-y. Teraz jest ,,konkurs”, w którym są żywe psy do wygrania i ludzie się oczywiście nabierają http://stop-oszustom.pl/?p=1047