KONKURSY NA FACEBOOKU

Konkursy na Facebooku

Coraz częściej na Facebooku widzę konkursowe posty udostępnione przez moich znajomych. Nie dziwię im się, bo wizja wygranej bywa kusząca, zresztą sama często biorę udział w różnych konkursach i przynajmniej raz na dwa miesiące udaje mi się coś trafić.

Sam udział w konkursie często nie jest niczym skomplikowanym: wystarczy tylko polubić fanpage organizatora/sponsora i udostępnić na swojej tablicy post konkursowy dodając do niego komentarz typu „gotowe”, „biorę udział” etc.. To gwarantuje nam udział w losowaniu i szansę na wygraną.

Problem w tym, że:

– konkursy polegające na udostępnianiu czegokolwiek są niezgodne z regulaminem facebooka

– wszelkie loterie również są nielegalne, chyba, że organizator posiada zezwolenie od Izby Celnej

– ostatnio coraz więcej tego typu konkursów to jedna wielka ściema


Co do dwóch pierwszych zasad – przyznam szczerze, że kiedyś sama nie miałam o tym pojęcia i zdarzało mi się organizować na blogu i fanpagu rozdawajki, bo myślałam, że nie ma w tym nic złego. Teraz jestem bardziej świadoma, ale i tak ciągle uczę się czegoś nowego – na przykład wczoraj dowiedziałam się, że Dyrektor Izby Celnej może wymierzyć karę zarówno organizatorowi (w wysokości 100% wartości z przychodów uzyskanych z Loterii) jak i uczestnikom loterii (w wysokości 100% wartości nagrody)!

Wracając jednak do fejkowych konkursów…

Przykładowa strona organizująca fałszywy konkurs:

nielegalne konkursy na fb
Jak widać – nabrać dało się prawie 4.000 osób!

Aby zachować pozory podano nawet wyniki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe:

nielegalne konkursy na fb

Wszystko fajnie, super, ale… na pozycji nr 3 czeka na nas zonk – link, który przekierowuje użytkownika na jego własny profil. Tym samym – każdy kto sprawdza wyniki dowiaduje się, że… to właśnie on jest jednym ze szczęśliwców. Sprytne!

Nie wierzycie – sprawdźcie sami
(kliknięcie w link jest bezpieczne):

https://www.facebook.com/profile.php?=7432645066541

Teraz pozostaje tylko uzupełnić formularz i przekazać swoje dane w niepowołane ręce (wersja light), pobrać na swoje urządzenie szkodliwe oprogramowanie albo w formularzu podać swój numer telefonu i nieświadomie włączyć płatną subskrypcję sms, w której to Wy zapłacicie za przychodzące do Was wiadomości z reklamowym spamem.

Swego czasu pracowałam na infolinii jednej z sieci telekomunikacyjnych i uwierzcie mi – zdarzały się przypadki, gdzie ludzie płacili za takie smsy nawet kilkaset złotych miesięcznie, a skoro sami podali oszustom swoje numery i nieświadomie taką subskrypcję potwierdzali to teoretycznie żadna reklamacja nic nie dawała i trzeba było zapłacić za swoją naiwność.

Tak więc uważajcie na siebie i ostrzegajcie swoich znajomych!

Jeśli widzicie, że udostępniają u siebie podejrzane konkursy – dzielcie się z nimi swoją wiedzą, podsyłajcie im link do tego wpisu… Reagujcie!

Podobało się? Podaj dalej: