moczenie nocne

Kampania „Sucha noc. Śpijcie spokojnie.” + KONKURS

Jest ogrom rodziców, dla których moczący się kilkulatek jest problemem, o którym wstydzą się mówić nawet w gronie rodziny czy… u lekarza. Wstydem jest dla nich przyznanie się, że takie duże dziecko nie potrafi się w nocy kontrolować i obwiniają malucha, że po prostu robi im na złość. Smutne to, ale prawdziwe…

Dlatego kiedy zaproponowano mi współpracę w ramach akcji „Sucha noc. Śpijcie spokojnie” zgodziłam się na to bez wahania.

Informacje o kampanii

Od 2011 roku trwa ogólnopolska kampania edukacyjna „Sucha noc. Śpijcie spokojnie”, która ma na celu przełamywanie tabu, a w efekcie pomóc tysiącom polskich rodzin spokojnie przejść przez etap nocnego moczenia ich dzieci. W kampanię zaangażowali się eksperci, w tym Dorota Zawadzka znana jako Superniania.

Ponad czterystu tysiącom dzieci powyżej 4. roku życia w Polsce zdarza się moczyć w nocy. Moczenie nocne to zjawisko dotyczące średnio co trzeciego dziecka w wieku 4 lat i co piątego dziecka w wieku 4-7 lat. Jeżeli nie ma szczególnych uwarunkowań medycznych, z moczenia nocnego wyrasta się w indywidualnym etapie rozwoju. Niestety, większość osób o tym nie wie, jednocześnie traktując ten temat jako tabu. W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów związanych z nocnym moczeniem, a rodzice rzadko potrafią zapewnić swoim dzieciom odpowiednie wsparcie. Aby tę sytuację zmienić, marka DryNites – numer 1 na świecie wśród majteczek na moczenie nocne dzieci – zapoczątkowała w Polsce kampanię edukacyjną „Sucha noc. Śpijcie spokojnie”. Jej główne cele to zwiększenie świadomości społecznej na temat nocnego moczenia dzieci i zmiana podejścia do tego zjawiska w naszym kraju.

wstyd

W ramach kampanii dotychczas przygotowana została bajka pt. „Najtek i przyjaciele” pokazująca, że moczenie nocne nie powinno być powodem wstydu zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców. Bajki czytają Dorota Zawadzka, ekspert kampanii, oraz aktor Rafał Królikowski. Opisane w niej historie uczą dzieci tolerancji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, również tych dotyczących moczenia nocnego. Na zakończenie drugiej części Sonia Bohosiewicz śpiewa kołysankę pt. „Śpijcie spokojnie”.

Dodatkowo bajka i kołysanka zostały załączone do pakietu edukacyjnego, który w ramach kampanii edukacyjnej trafiła do 600 przedszkoli w całej Polsce. W pakiecie znalazły się przydatne wskazówki dla rodziców dotyczące emocji związanych ze wstydem w życiu dziecka oraz syndromu moczenia nocnego, a także przeznaczone dla nauczycieli konspekty czterech zajęć na temat przyjaźni i kłopotliwych sytuacji, z jakimi może mieć do czynienia przedszkolak.

O nocnym moczeniu

W większości przypadków moczenie nocne jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Jednak w związku z brakiem dostatecznej informacji na ten temat wśród rodziców problem ten może wywołać niepotrzebne obawy oraz presję. Z kolei brak odpowiedniej rozmowy z dzieckiem dotkniętym syndromem moczenia nocnego, a także z jego rówieśnikami, może być źródłem wstydu i niskiej samooceny. „Aby wspólnie z dzieckiem uporać się z moczeniem podczas snu, należy przede wszystkim zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Rodzice powinni uświadomić maluchowi, że to normalny etap jego rozwoju, z którego, tak jak większość dzieci, wyrośnie. Rolą rodziców jest również pokazanie dziecku, że nie są na niego źli i nie mają do niego pretensji” – mówi psycholog rozwojowy Dorota Zawadzka. Niestety, zdarza się, że rodzice traktują moczenie dziecka jako osobistą porażkę. Za punkt honoru stawiają sobie maksymalnie szybkie pozbycie się pieluch i nauczenie dziecka korzystania z nocnika czy toalety. Czasem popełniają przy tym metodyczne błędy i dlatego nauka kontroli pęcherza kończy się niepowodzeniem. Rodzice wstydzą się lekarzy, znajomych i obwiniają dziecko o to, że nie chce się nauczyć spać „na sucho”. A przecież do moczenia nocnego można podejść w sposób otwarty i pozytywny.

Rozmowa czyni cuda

Pierwszym krokiem dla rodziców dziecka, które boryka się z problemem moczenia nocnego jest akceptacja tego faktu. Choć może się to wydawać nie do pokonania, jest wiele sposobów, które mogą pomóc. Rodzice powinni próbować walczyć z problemem przede wszystkim poprzez spokojną i otwartą rozmowę oraz podkreślanie, że inne dzieci także mają podobne trudności. Należy też zachęcać dziecko do otwartego mówienia o swoich emocjach, bez oceniania go, wyśmiewania czy zawstydzania. Można również czytać dziecku specjalnie dobrane bajki i opowiadania terapeutyczne, dotykające kwestii moczenia się (np. takie jak stworzone na potrzeby kampanii „Sucha noc. Śpijcie spokojnie” bajki „Najtek i przyjaciele”) i rozmawianie na temat przeżyć bohaterów.

rozmowa z dzieckiem

„Nie należy się bać rozmowy z dzieckiem – dzięki łagodnej komunikacji, akceptacji dolegliwości dziecka i nie obarczaniu go poczuciem winy, pomożemy maluchowi w nauce kontroli pęcherza” – zaznacza psycholog i terapeuta dziecięcy Dorota Kalinowska. W walce z problemem nie powinno się przywiązywać wagi do mokrego łóżka. Można to osiągnąć poprzez korzystanie z jednorazowych majteczek na noc takich jak produkty DryNites. Dzięki temu dziecko ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa i akceptację jego dolegliwości przez rodziców. Kiedy zaczyna się budzić w suchym łóżku, znacznie łatwiej mu poradzić sobie z kwestią psychologiczną oraz generalnie z problemem.

O czym warto pamiętać, gdy spotykamy się z moczeniem nocnym dziecka:

– moczenie podczas snu nie jest winą dziecka
– dolegliwość malucha jest całkowicie od niego niezależna
– w większości przypadków moczenie nocne jest naturalnym etapem rozwoju dziecka
– nie należy lekceważyć problemu

Jaką postawę należy zachować względem dziecka:

– otwartą, pełną zrozumienia
– spokój, wspólne działania np. – posprzątanie zmoczonej pościeli
– docenianie wszystkich drobnych sukcesów malucha, nie tylko tych związanych z nauką korzystania z toalety
– szczera rozmowa z dzieckiem o jego emocjach i problemach

Czego należy unikać:

– zdenerwowania, krzyku, pretensji
– wzbudzania poczucia winy w dziecku
– stresowania dziecka, wyśmiewania jego problemu
– zawstydzania dziecka przy innych


Jeśli macie jakieś pytania do eksperta to możecie zamieszczać je w komentarzach albo przesłać na mojego maila, a ja przekażę je dalej i za jakiś czas opublikuję na blogu odpowiedzi. Myślę, że warto skorzystać z tej możliwości zamiast niepotrzebnie się zamartwiać, że coś z Waszym dzieckiem jest nie tak albo wierzyć w bzdurne mity dotyczące nocnego moczenia…

A na koniec mam dla Was niespodziankę w ramach kampanii, czyli… KONKURS!

konkurs

Wystarczy, że w komentarzu odpowiecie na pytanie „Jakie macie sposoby na uśpienie malucha?” i zostawicie swój adres mailowy.

Nagrodą w konkursie będą trzy zestawy, a w skład każdego zestawu wchodzą: opakowanie majteczek „DryNites” + płyta z bajkami. Rodzaj i rozmiar majteczek wybieracie sami, więc na pewno będą pasować ;)

Konkurs potrwa od 10.07.2012 do 17.07.2012 do godz. 23:59.

Wyniki opublikuję najpóźniej do dnia 20.07.2012

Podobało się? Podaj dalej: