akademia umysłu

Umysł jest jak spadochron

… Nie działa, jeśli nie jest otwarty.*

Nie od dziś wiadomo, że o swoje ciało trzeba dbać, aby służyło nam do końca naszych dni. Ale… Ciało jest naczyniem za­wierającym naj­cenniej­szy skarb, ja­ki po­siadam – umysł.**

Jak więc można zadbać o swój umysł, aby zwiększyć jego możliwości?

Wielokrotnie pisałam Wam o programach „Akademia Umysłu JUNIOR”, ale nie ukrywajmy – są one przeznaczone głównie dla dzieci. A przecież i dorośli powinni dbać o swój rozwój – na przykład jeśli chodzi o zdolności pamięciowe, koncentrację czy też szybkie czytanie.

U nas ten temat jest akurat na czasie, bo jakby nie patrzeć w niedzielę szykują mi się w szkole dwa egzaminy (a w styczniu kolejne dwa).

To oznacza, że powinnam:

– skrócić czas potrzebny mi na zapamiętywanie informacji (bo czas to pieniądz, a ja ciągle cierpię na deficyt obu tych rzeczy – i czasu, i pieniędzy :P )

– poćwiczyć swoją koncentrację, aby bez problemu skupić się na egzaminach i sprawniej przyswajać wiedzę

– zapomnieć o zasadzie 3Z (zakuć, zdać, zapomnieć) i zadbać o swoją zdolność długoterminowego przechowywania nabytych informacji (no dobra, może i ja na lekarza się nie kształcę, ale wyobraźcie sobie chirurga, który po egzaminie zapomina gdzie człowiek ma wątrobę, a gdzie serce)


I co teraz? Ano skoro i tak całe dnie spędzam przed komputerem (najpierw w pracy, potem w domu… chociaż tutaj słowo „przed” nie do końca pasuje, bo po prostu zawsze jest włączony, a ja od czasu do czasu do niego podchodzę i sprawdzam co się dzieje w wielkim świecie (czyt. na Facebooku)) to od pewnego czasu korzystam z dobrodziejstwa „Akademii Umysłu” i ćwiczę swoje możliwości w programach „Pamięć”, „Koncentracja” i „Szybkie Czytanie”. Po egzaminach na pewno podzielę się z Wami efektami tych ćwiczeń (zdam czy nie zdam – oto jest pytanie), ale póki co skupię się na moich wrażeniach z ich użytkowania.

akademia umysłu

Zacznijmy od interfejsu. Grafika może i nie zachwyca tak jak w przypadku „AU Junior”, ale… moim zdaniem to plus. O ile atrakcyjna kolorystyka przyciąga dziecko, o tyle dorosłego może już rozpraszać. A przecież nie o to nam chodzi!

akademia umysłu
akademia umysłu
akademia umysłu

Ten minimalizm jest na prawdę dobry, bo dzięki temu intuicyjnie wiemy jak poruszać się po programie. Wszak nie każdy dorosły ma w małym paluszku obsługę komputera, a tutaj – gwarantuję, że nawet osoby, które rzadko z niego korzystają (np. dziadkowie) raz dwa załapią jak można poćwiczyć swoje szare komórki (w ramach programów swoje wyniki może zapisywać nieograniczona liczba użytkowników, a każdy z nich ma możliwość indywidualnego dostosowania stopnia trudności do swoich potrzeb).

Zresztą… Zobaczcie sami jak to wygląda:

Jakie są ćwiczenia?

Różnorodne – dla każdego znajdzie się coś, co mu się spodoba. Uwierzcie mi, że ciężko jest opisać poszczególne gry ze wszystkich programów, bo… sam opis tak naprawdę nic w tym przypadku nie znaczy. To tak jakby tłumaczyć komuś na czym polega rozwiązywanie krzyżówek ;) Swoich ulubionych gier nie mam i staram się nie przyzwyczajać do żadnej z nich, bo jestem zdania, że wszystkie zadania świetnie się dopełniają i na tym polega ich moc.

Mam dla Was jednak dwa filmiki (żeby nie było, że lecę z Wami w kulki, bo przecież kości zostały rzucone):


Dla kogo jest „Akademia Umysłu”?

Dla uczniów, studentów, osób aktywnych zawodowo, które chcą doskonalić swoją uwagę, a także dla seniorów cierpiących na związane z wiekiem osłabienie funkcji uwagi. Krótko mówiąc – dla każdego, kto chce rozruszać swój umysł (10 poziomów trudności w grach to na prawdę sporo, więc ćwiczyć może cała wielopokoleniowa rodzina i nikt nikomu nie będzie wchodził w paradę) :)

akademia umysłu


Istnieją też programy edukacyjne dla przedszkoli i szkół: Akademia Umysłu JUNIOR EDU i Akademia Umysłu Uczeń EDU. W szkołach raczej nie przykłada się uwagi do tego, aby uczniowie ćwiczyli pamięć i koncentrację, a po Mateuszu widzę, że to jest największa przeszkoda na drodze do dobrych ocen. Warto więc zmienić stare zwyczaje dbając i o wiedzę, i o umysły dzieci :)

au


* Frank Zappa / ** Dan Brown

Podobało się? Podaj dalej: