bądźmy na niebiesko

Bądźmy na niebiesko!

Dziś – z okazji Światowego Dnia Autyzmu – chciałam uświadomić Wam, że jesteście najlepszymi terapeutami na świecie. Bezpłatnymi, chociaż nierefundowanymi przez NFZ. Dostępnymi 24 h na dobę, a nie tylko na receptę. Skąd ten pomysł? Autyzm jest chorobą nieuleczalną, ale możliwe jest łagodzenie jego skutków – dietą, lekami lub… poprzez socjalizację. Dla chorych najważniejszym i najbardziej skutecznym „narzędziem terapeutycznym” jest właśnie drugi człowiek – jego życzliwość, zrozumienie i wsparcie.

na niebiesko dla autyzmu

Autystycznych dzieci nie trzeba się bać. Co prawda przez otoczenie są często postrzegane jako niegrzeczne (nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, trudno nawiązać z nimi kontakt), ale to tylko pozory. Jako matka zdrowego dziecka mogę Was zapewnić, że eM często bywa bardziej problemowy od swoich kolegów (chodzi do klasy integracyjnej razem z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu). Dlaczego o tym piszę? Bo przeglądając fora internetowe co i rusz spotykam się z opiniami, że dzieci autystyczne są głęboko upośledzone psychicznie, a przez to niebezpieczne dla swoich rówieśników, że potrafią rozwalić lekcję, ponieważ nauczyciele nie są w stanie nad nimi zapanować… Smutne jest to, że często w ten sposób wypowiadają się ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z kimś, kto miałby autyzm, a ich opinie opierają się na… sama nie wiem czym!

Dlatego tak ważne jest, aby zmieniać świat na lepsze – dla ludzi z autyzmem, dla nas i dla naszych dzieci. Korzystajmy z tego, że odrobina naszej dobrej woli i zaangażowania może być kamieniem milowym w terapii drugiego człowieka i uświadamiajmy w tym temacie innych.

Nie bądźmy zieloni w kwestii autyzmu. W kwietniu bądźmy na niebiesko!

P.S. A TUTAJ możecie poczytać o ulubionej grze eM, która… jest też świetną grą dla autystyków. Przy okazji dowiecie się też, w jaki sposób postrzegają oni świat – polecam!

bloginaniebiesko

Podobało się? Podaj dalej: