Grunwald

Kierunek: Grunwald

Przez pierwsze dni naszego pobytu na Mazurach pogoda pozostawiała wiele do życzenia. Dlatego też korzystając z okazji postanowiliśmy zwiedzić Grunwald, czyli miejsce najsłynniejszej średniowiecznej bitwy.

Czy było warto?

Moim zdaniem jest to miejsce warte odwiedzenia wtedy, gdy jesteście pasjonatami historii (jak mój eM) albo gdy możecie odwiedzić Pola Grunwaldzkie przy okazji (my mieliśmy tam około 20 km, więc żal było nie skorzystać).

Jeśli jednak mam być szczera to mnie osobiście Grunwald (a konkretniej – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem) trochę rozczarował. Jestem pewna, że gdybym jechała tam specjalnie z Warszawy to byłabym podwójnie zawiedziona, bo jednak oczekiwania miałam spore…

muzeum bitwy pod grunwaldem

muzeum bitwy pod grunwaldem

muzeum bitwy pod grunwaldem

muzeum bitwy pod grunwaldem

Nie wykluczam jednak, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce, ale to już raczej przy okazji obchodów kolejnej rocznicy bitwy (około 15 lipca), bo inscenizacja wydarzeń z 1410 r. na pewno robi wrażenie!

Jeśli już jednak jesteście na miejscu to koniecznie musicie przejść się po Polach Grunwaldzkich i pozachwycać się cudownymi widokami (z tego samego powodu polecam wejście na Kopiec Jagiełły). Miejcie jednak na uwadze, że do przejścia jest dość długa trasa i nie popełniajcie tego samego błędu co my – wybraliśmy się tam przy kiepskiej pogodzie i ze względu na intensywne opady deszczu nie udało się nam zobaczyć wszystkiego za jednym zamachem.

pola grunwaldzkie

pola grunwaldu

pole grunwaldu

kopiec jagiełły

Koszty

Za wjazd na parking pobierana jest opłata 7 zł (bez względu na długość postoju).

W miarę możliwości polecam Wam zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w środy, ponieważ wówczas wstęp jest bezpłatny. My dotarliśmy tam we wtorek i za bilet rodzinny zapłaciliśmy 27 zł (9 zł/osoba). Z perspektywy czasu żałuję jednak, że nie zdecydowaliśmy się na dopłacenie 2 zł/os. za możliwość zwiedzania z przewodnikiem – wtedy na pewno byłoby ciekawiej.

P.S. Toalety przy parkingu są płatne (2 zł), ale jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z WC przy muzeum to nie zapłacimy za to ani grosza. Różnica może i nie jest kolosalna, ale ja osobiście NIENAWIDZĘ płacić w takich miejscach dodatkowo za WC.

Podsumowanie

Tak jak pisałam wcześniej – jeśli jesteście w okolicy albo interesuje Was historia Polski to jak najbardziej warto odwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i pole bitwy z 1410 r. Jeśli jednak planujecie zrobić sobie specjalną wycieczkę to na Waszym miejscu czekałabym do obchodów kolejnej rocznicy i dopiero wtedy zdecydowałabym się na taką wyprawę (i wiem, że inni równie polecają takie rozwiązanie).

Podobało się? Podaj dalej: