pierwsza pomoc w przypadku użądleń

Pierwsza pomoc w przypadku użądleń

Od kiedy przeczytałam w Internecie, że dzieci uczulone na komary są bardziej narażone na ryzyko uczulenia również na jad pszczeli – wpadłam w panikę. No bo skąd miałam wiedzieć czy Synuś eM nie należy właśnie do tej grupy?! W końcu uznałam, że nie ma co gdybać i postanowiłam przy okazji bilansu 6-latka porozmawiać o swoich obawach z pediatrą, ewentualnie od razu zapisać małego do alergologa (a że prawie 6 lat upłynęło nam bez użądleń to stwierdziłam, że dodatkowy miesiąc nie zrobi nam różnicy).

A że „myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścięli” to dzięki uprzejmości pewnej osy (pszczoły?) poznałam odpowiedź na dręczące mnie pytanie… Tak, tak – pewnego słonecznego dnia (a dokładniej wczoraj w południe) Mateusz został użądlony podczas zabawy na plaży. I tak oto między Przydworzem a Toruniem nawiązała się „gorąca linia telefoniczna”, bo okazało się, że nie mam zielonego pojęcia, co zrobić w tej sytuacji! Całe szczęście, że skończyło się jedynie na bólu…

pszczoła

Na wszelki wypadek postanowiłam zebrać wszystkie rady dotyczące użądleń w jednym miejscu. Kto wie, czy kiedyś nie będą potrzebne mi (mam słabą pamięć) albo Wam (odpukać w niemalowane)?

PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU UŻĄDLEŃ

Zaczynamy od wyjęcia pęsetą żądła (uwaga – żądła zostawiają tylko pszczoły, osy tego nie robią). Ewentualnie możemy przejechać w tym miejscu paznokciem, a żądło powinno wyjść samo (ale uwaga! – nie wolno go wyciskać palcami, ponieważ wtedy wduszamy do ranki więcej jadu).

Powstałą rankę myjemy i dezynfekujemy!

Miejsce ukąszenia przez około 30 minut schładzamy lodem owiniętym w ściereczkę albo zmoczoną szmatką. Pomóc może również okład z cebuli.

Do bolącego miejsca przykładamy wacik nasączony octem albo sokiem z cytryny. Kwaśny roztwór powinien dostać się do otworu po żądle, aby zneutralizować działanie jadu (uwaga! – to piecze). Jeśli mamy pod ręką Altacet to możemy użyć go zamiast octu/soku z cytryny.

Miejsce użądlenia smarujemy kremem do stosowania miejscowego, aby załagodzić pieczenie.

KIEDY KONIECZNA JEST WIZYTA W SZPITALU

W przypadku kiedy występuje przynajmniej jeden z poniższych objawów należy natychmiast wybrać się do szpitala, a najlepiej – zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc:

– trudności z oddychaniem

– uczucie ściskania w gardle

– zaczerwienienie

– gorączka

– przyspieszone bicie serca

– zawroty głowy, omdlenie lub dezorientacja

– rozstrój żołądka, wymioty lub biegunka

– obrzęk jamy ustnej, języka, policzków, oczu i szyi

– płytki bądź przyśpieszony oddech

Do szpitala również należy jechać, gdy dziecko zostało użądlone w język, szyję lub gardło.

Podobało się? Podaj dalej: