kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy – praktyczne zastosowania

W naszej kuchni są rzeczy których nigdy nie może zabraknąć. Nie wyobrażam sobie, że nie miałabym zapasu cukru, soli albo… kwasku cytrynowego. O ile dwa pierwsze mają za zadanie poprawić smak przygotowanych potraw lub napojów, o tyle kwasek ma o wiele więcej zastosowań.

Odkamienianiacz

Z kwasku można przygotować zarówno pastę usuwającą kamień (na ściereczkę nakładamy 3 łyżeczki kwasku wymieszane z odrobiną wody i na 3 minuty owijamy nią np. kran), jak i płynną mieszankę (wsypujemy 3-4 łyżeczki kwasku do czajnika pełnego wody, gotujemy, a po ok. 10 minutach wylewamy i płuczemy czajnik).

Usuwanie osadów

Wystarczy nasypać odrobinę kwasku na gąbkę, a następnie umyć kubek, na którym został osad z kawy lub herbaty. W przypadku wyjątkowo trudnego do usunięcia osadu sprawdzi się również pasta z kwasku, o której pisałam wcześniej.

Środek czyszczący

W miseczce przygotowujemy roztwór z kwasku cytrynowego i szklanki wody. Wstawiamy do mikrofali na 2 minuty, a następnie wnętrze kuchenki przecieramy ściereczką.

Zamoczoną w roztworze ściereczką można też umyć wannę lub umywalkę, a pasta z kwasku cytrynowego sprawdza się do czyszczenia fug.

kwasek cytrynowy sprzątanie

Nabłyszczacz

Szklane naczynia, które wypłuczemy w wodzie z dodatkiem kwasku, będą o wiele bardziej błyszczące niż te wypłukane w samej wodzie.

Peeling usuwający zabrudzenia

Kwasek wysypany bezpośrednio na skórę świetnie usuwa wszelkie przebarwienia powstałe np. podczas obierania i krojenia warzyw. Wystarczy umyć dłonie pod ciepłą wodą i gotowe!

Płyn do płukania

Z kwasku cytrynowego możemy przygotować również ekologiczny płyn do płukania, który przy okazji będzie chronił bęben pralki przed kamieniem. Wystarczy 3 łyżeczki kwasku rozpuścić w 100 ml letniej wody i dodać 10 kropel olejku eterycznego. Taki płyn najlepiej sprawdza się do prania białego, ponieważ kwasek ma również działanie wybielające.

kwasek cytrynowy zastosowania

Czy znacie jeszcze inne zastosowania kwasku cytrynowego?

Podobało się? Podaj dalej: