Jak zadbać o porządek w domu alergika

Jak zadbać o porządek w domu alergika?

Dokładne i regularne sprzątanie całego mieszkania to jedna z najważniejszych czynności w naszym domu, ponieważ i ja, i mój narzeczony jesteśmy alergikami. U mnie to „tylko” kurz i roztocza, zaś u M. dochodzi jeszcze m.in alergia na koty (uprzedzając Wasze pytania –  wiedzieliśmy o tym zanim zdecydowaliśmy się na dokocenie naszej rodziny).

Jak zadbać o porządek w domu alergika?

Tak jak wspomniałam na początku wpisu – w naszym przypadku ważna jest przede wszystkim systematyczność i dokładność. Mamy też o tyle łatwiej, że jedyny dywan i jedyny regał z książkami i bibelotami, na którym gromadzi sie najwięcej kurzu znajdują się w pokoju Mateusza (gdyby mieszkanie nie było wynajmowane to już dawno pozbylibyśmy się dywanu, ale póki co nie mamy takiej możliwości).

Pomieszczenia, w których my spędzamy najwięcej czasu są teoretycznie wolne od wszelkich zbędnych kurzołapów, ale to tylko pozory. Jako alergicy oprócz dokładnego mycia podłóg i kuchennych blatów dbamy również o regularne zmiany pościeli i dokładnie odkurzamy meble w salonie oraz łóżka (zbiera sie tam mnóstwo alergenów!).

porządek w domu alergika

Poza tym praktycznie codziennie wietrzymy nawet i po kilka razy całe mieszkanie (również zimą, o ile smog na to pozwala). Mamy to szczęście, że nasze cztery kąty są bardzo ciepłe i nawet teraz, na początku stycznia, w ciągu dnia nie ma potrzeby włączania ogrzewania, a tym samym nie musimy wybierać pomiędzy świeżym powietrzem, a znośną temperaturą w domu.

Bardzo ważne było dla nas także to, aby nowy odkurzacz (który kupiliśmy w listopadzie) posiadał filtr antyalergiczny i aby dobrze radził sobie z sierścią naszego kota, która jest dosłownie wszędzie. Sam filtr to jednak nie wszystko – pamiętamy też o to, aby w naszym domu zawsze były dobrej jakości worki do odkurzaczy, najlepiej takie z mikrowłókien. A dlaczego zwracamy na to uwagę? Powód jest banalnie prosty – włóknina lepiej zatrzymuje drobinki zanieczyszczeń, a wydajna filtracja redukuje objawy alergii.

kot i alergik

Z domu rodzinnego pamiętam również „wymrażanie” pościeli oraz moich pluszowych zabawek, ale póki co nie sprzyja temu pogoda (a miała być zima stulecia…) i przyznam szczerze, że nie miałam okazji wypróbowania tego sposobu już na swoim.

A czy Wy znacie jeszcze jakieś sposoby na sprzątanie, które mogą ułatwiać życie alergikom?

* Wpis powstał w ramach współpracy z ŚwiatWorków.pl

Podobało się? Podaj dalej: