autyzm. wystarczy zrozumieć

Autyzm. Wystarczy zrozumieć.

Już niedługo, a konkretniej 2 kwietnia 2019, jak co roku będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia eM ubierze się na niebiesko, aby również w ten sposób okazać solidarność ze swoimi kolegami z poprzedniej szkoły oraz wszystkimi innymi ludźmi, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Czym jest autyzm?

Jeszcze 6 lat temu o autyzmie nie wiedziałam prawie nic… A potem eM poszedł do szkoły integracyjnej, oboje poznaliśmy bliżej kilkoro dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i okazało się, że może i są one inne od swoich rówieśników, ale w tej inności kryje się też wyjątkowość.

Przede wszystkim – autyzm nie jest chorobą! Dzieci z autyzmem po prostu rozwijają się inaczej od swoich rówieśników – mogą zupełnie nie być zainteresowane drugim człowiekiem i nawiązywaniem z nim jakiejkolwiek relacji, mogą odmiennie odbierać otaczający je świat, mogą mieć problemy z wyrażaniem emocji, mogą żyć w świecie, w którym bodźce takie jak światło, dźwięk, dotyk, zapach potrafią powodować fizyczny ból…

Tak naprawdę każdy autystyk jest zupełnie inny, a jego mózg inaczej przetwarza informacje. Właśnie dlatego w przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujące osoby z autyzmem.

Autyzmu nie wolno się bać, trzeba go zrozumieć

Obecnie autyzm diagnozowany jest u 1 na 100 dzieci w Polsce, a więc prędzej czy później każdy z nas spotka na swojej drodze kogoś, kto z diagnozą musi żyć na co dzień. I co wtedy?

O ile rodzina i znajomi zwykle wiedzą, jak zachowywać się wobec osoby z autyzmem, o tyle w przestrzeni publicznej nie jest to już takie proste. Fundacja JiM opublikowała raport, z którego wynika, że aż 69% badanych spotkało się w miejscach publicznych z dyskryminacją z powodu autyzmu. W związku z tym 77% procent respondentów odpowiedziało również, że opuszczenie domu jest dla nich stresujące, a 52% przyznało, że ten stres powoduje, że w ogóle unikają wyjść z domu! A co spotyka ich, kiedy już odważą się wyjść? Niestety, nic dobrego. Aż 60% doświadczyło krytycznych spojrzeń, niewiele mniej (46%) spotkało się z negatywnymi komentarzami, a więcej, niż co dziesiątą osobę zaatakowano słownie lub fizycznie. Tylko 2% spotkało się ze współczuciem…

Autyzmu nie da się wyleczyć, ale odpowiednia terapia może być szansą na samodzielność i lepsze życie. Każdy z nas może pomóc – pozwolę sobie tutaj zacytować słowa jednej z nauczycielek w szkole eM: „najważniejszym i najbardziej skutecznym „narzędziem terapeutycznym” jest właśnie drugi człowiek – jego życzliwość, zrozumienie i wsparcie”.

Przede wszystkim wystarczy się na taką osobę otworzyć – połowę sukcesu stanowi zrozumienie czym jest autyzm, a pozostałe 50% to empatia, cierpliwość i akceptacja. Nigdy nie zrozumiesz do końca tego, co czują osoby ze spektrum autyzmu, ale możesz zrozumieć, czym jest autyzm. I chociaż świadomość społeczna na temat autyzmu w ostatnich latach wzrosła, to osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami oraz ich rodziny wciąż zauważają, że społeczeństwu brakuje rzeczywistej wiedzy na temat autyzmu i zrozumienia.

Dlatego zachęcam Was wszystkich do wsparcia akcji “Polska na niebiesko”, której inicjatorem jest Fundacja JiM. Wystarczy wejść na stronę akcji, gdzie możecie poznać historie dzieci z autyzmem i ich punkt widzenia. Każda historia ma własne, wyjątkowe hasło – tak, jak wyjątkowe jest każde dziecko. Na stronie kampanii znajdziecie generator haseł – wystarczy go użyć i wylosować hasło wraz z historią, a następnie udostępnić je na swoich kanałach social media.

To co, zaświecicie z nami na niebiesko?

Podobało się? Podaj dalej: