Kiedy znajomy prosi nas o pieniądze

Co zrobić kiedy znajomy prosi nas o pieniądze? Pożyczyć, odmówić a może po prostu zignorować prośbę i udawać, że wcale jej nie było? To już zależy tylko i wyłącznie od Was, Waszej chęci pomocy i Waszego poziomu asertywności… Kiedy jednak taka prośba trafia do nas za pośrednictwem Internetu to na pewno trzeba ją za każdym razem zweryfikować offline.

Kiedy znajomy prosi nas o pieniądze

Kilka tygodni temu odezwała się do mnie na FB znajoma z pewną nietypową prośbą:

blik

Jak widać – odmówiłam, ale tylko dlatego, że po pierwsze faktycznie nie miałam w tamtej chwili wolnych środków na koncie, a po drugie – była to dość daleka znajoma i trochę zdziwiło mnie, że odzywa się z tego typu sprawą akurat do mnie.

Gdyby jednak miała kasę i odezwałaby się do mnie przyjaciółka to pewnie nasza rozmowa wyglądałaby zupełnie inaczej… Zwłaszcza, że zdarzały nam się już tego typu sytuacje (chciałam np. kupić bilet na autobus, a że miałam przy sobie tylko gotówkę to prosiłam koleżankę o dokonanie płatności przez Internet i oddawałam jej kasę przy najbliższej okazji).

Więcej szczęścia niż rozumu

Tym razem miałam jednak więcej szczęścia niż rozumu, gdyż chwilę później okazało się, że ktoś włamał się na konto owej znajomej na FB i to ta osoba wysyłała wiadomości do jej znajomych z prośbą o dokonanie płatności.

I właśnie dlatego należy zadzwonić do znajomego, aby zweryfikować czy to faktycznie on potrzebuje pieniędzy – bardzo często w takiej sytuacji nasz znajomy może po prostu nie mieć pojęcia o tym, że ktoś włamał się na jego konto, a tym samym nie jest w stanie w jakikolwiek sposób zareagować i ochronić przed próbą wyłudzenia innych.

Dwuskładnikowa weryfikacja to jest to

Teoretycznie każdy z nas wie, że w Internecie trzeba być ostrożnym, ale w praktyce często zdarza nam się stracić na moment czujność i zrobić coś odruchowo. Zwłaszcza, jeśli ktoś tak jak i ja korzystał wcześniej z podobnych rozwiązań.

Dzisiaj już wiem, że w takiej sytuacji, zanim podałabym kod BLIK nawet najbliższej przyjaciółce, to najpierw bym do niej zadzwoniła… I teraz wcale nie zdziwiłabym się po telefonie od niej, gdybym wcześniej poprosiła ją o przekazanie mi jakichkolwiek pieniędzy.

Z kolei aby uniknąć włamania na konto na Facebooku dobrze jest też stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania.. Ja od kilku lat korzystam z tego rozwiązania wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe… Uratowało nas to już kilka lat temu, kiedy notorycznie włamywano się na nasze konto na platformie do zakupu gier komputerowych – dopiero włączenie dodatkowej weryfikacji pomogło uporać się z problemem. Niestety, moja koleżanka nie miała wówczas tyle szczęścia co ja, o czym może przeczytać we wpisie: „Krótka historia o (nie)bezpiecznej płatności”.

Podobało się? Podaj dalej: