Świadoma decyzja wyborcza

Świadoma decyzja wyborcza?

Już za kilka dni kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego, a na jesieni – wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu.

Pięć lat temu opublikowałam wpis „5 powodów, dla których warto iść na wybory” i wciąż jestem zdania, że dopóki miliony Polaków olewają głosowanie, dopóty nic w naszym kraju nie zmieni się na lepsze. Wszak swoje zdanie na temat sytuacji i warunków życia ma każdy, ale tylko oddany w wyborach głos ma szansę cokolwiek zmienić…

Nie wiem na kogo zagłosować!

Ja sama wychodzę z założenia, że w wyborach równie ważne jest to, aby wiedzieć na kogo chcemy i na kogo nie chcemy zagłosować – to jest właśnie świadoma decyzja wyborcza.

Bo w wyborach nie chodzi o głosowanie na oślep! Czasem lepiej jest oddać swój głos na kogoś, kogo niekoniecznie dobrze znamy (ale wiemy, że jego poglądy są zbliżone do naszych) niż nie pójść na wybory w ogóle… Dlatego warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami, a potem poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z poglądami startujących w wyborach i zdecydować z kim jest nam po drodze w staraniach o lepsze jutro.

Hmmm, tylko gdzie to sprawdzić?

Latarnik Wyborczy

Latarnik Wyborczy to neutralne politycznie narzędzie, które umożliwia łatwe porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych (co ważne – jego działanie opiera się na faktycznych odpowiedziach udzielonych przez komitety, a nie na analizie programów partii!).

Głównym celem Latarnika jest zatem pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji wyborczych osobom średnio i słabo zainteresowanym polityką, a więc takim, które niekoniecznie wiedzą na kogo powinny zagłosować.

Wystarczy tylko wypełnić test i sprawdzić wyniki, ale trzeba też pamiętać, że Latarnik wskazuje nam najbardziej dopasowany komitet wyborczy, a nie konkretnego kandydata (chyba, że mowa o wyborach prezydenckich).

W moim przypadku test wskazał największe podobieństwo właśnie w porównaniu z komitetem, na który faktycznie chciałam zagłosować.

Mam prawo wiedzieć

Z kolei MamPrawoWiedziec.pl to serwis o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Jednym z projektów działających w ramach serwisu jest projekt „Kandydaci”, który polega na zebraniu informacji o doświadczeniu i poglądach poszczególnych kandydatów oraz opublikowaniu ich w na stronie.

Na tej stronie również możemy wypełnić test wyborczy, przy czym tutaj możemy porównać swoje wyniki z wynikami uzyskanymi przez poszczególnych kandydatów.

W przypadku “mojego” kandydata wynik dopasowania wskazywał na ok. 90% i tylko utwierdziłam się w swoim przekonaniu, że właśnie na tę konkretną osobę powinnam zagłosować w najbliższą niedzielę.

A czy Wy wybieracie się na wybory?

Podobało się? Podaj dalej: