symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów

Wpis o przesądach związanych z zaręczynami jest najpopularniejszym wpisem na moim blogu. Ja sama co prawda w żadne przesądy nie wierzę, ale dość mocno interesuję się tego tematyką. I dlatego dzisiaj zapraszam Was na wpis o symbolice kwiatów :)

Symbolika kwiatów

Frezja jest zaproszeniem do flirtu, ale też symbolem uznania oraz wyrazem szacunku. I jak tutaj jednoznacznie zinterpretować fakt otrzymania od kogoś bukietu frezji? ;)

Fiołek to symbol miłości i radości. Ale uwaga – niektóre odmiany fiołka, takie jak wonny czy alpejski, mają zupełnie odmienne znaczenie i wyrażają smutek oraz żal.

Podarowanie komuś bratków oznacza, że zawsze pamiętamy o tej osobie i mamy nadzieję, że jesteśmy dla niej tak samo ważni, jak ona dla nas.

Podobnie jest z niezapominajkami – oznaczają one, że chcemy, aby druga osoba nigdy o nas nie zapomniała oraz że zależy nam na stworzeniu silnej relacji opartej na przyjaźni lub miłości.

niezapominajki symbol

Konwalia jest symbolem delikatności i nieśmiałości, a według wierzeń ludowych mają także przynosić szczęście w miłości. Kto by się tego spodziewał po tak trujących kwiatach?

Jeśli ktoś podaruje swojemu partnerowi lub partnerce cyklamen, to jest to zła wróżba – dojdzie do rozstania pomiędzy nimi bez jakiejkolwiek szansy na pojednanie.

Z kolei żonkil to przede wszystkim zazdrość, ale także miłość bez wzajemności. Dość logiczne, prawda?

Są też kwiaty, w przypadku których dość istotne znaczenie ma ich kolor.

Hiacynt. Biały hiacynt symbolizuje sympatię, żółty – szczęście z powodu miłości, błękitny – stałość w uczuciach, a fioletowy – jest prośbą o przebaczenie.

Irys. Niebieski irys oznacza oziębłość, zaś fioletowy sugeruje, że ktoś o nas już nie pamięta. Zdecydowanie lepiej więc dostać od kogoś cukierki irysy niż kwiaty :)

Tulipan. Czerwony tulipan jest wyrazem prawdziwej miłości, zaś żółty – miłości bezsensownej, która nie przetrwa próby czasu.

Goździk. Biały kwiat oznacza niewinność, czerwony – podziw, a różowy – wieczną pamięć. Byłoby dość przyjemnie, ale niestety – żółty goździk to z kolei symbol pogardy.

róże symbolika

A co symbolizują róże? Czerwone to wielka i nieskończona miłość, białe – wdzięczność, skromność, niewinność oraz szacunek. Podobnie jest z różowymi różami, które są oznaką przyjaźni oraz uznania, zaś zdecydowanie powinno się unikać żółtych kwiatów, które mają raczej negatywny przekaz i symbolizują zazdrość. Błękitna róża wyraża wierność, zaś jej przeciwieństwo stanowi róża w kolorze pomarańczowym – może ona wyrażać zdradę.

Podsumowując – w przypadku kwiatów najlepiej unikać tych w kolorze żółtym, pomarańczowym lub fioletowym, bo na ogół symbolizują one coś złego. Jeśli chcemy komuś okazać miłość to zdecydowanie najlepiej jest wybrać kwiaty w kolorze czerwonym.

A czy Wy zwracacie uwagę na symbolikę kwiatów?

Przyznam szczerze, że ja raczej nie zaprzątam sobie tym głowy, chociaż na pewno nie podarowałabym nikomu chryzantem, które kojarzą mi się wyłącznie z cmentarzem i Dniem Wszystkich Świętych. No i ogromnie ubolewam nad tym, że sama kwiatów raczej nie dostaję, bo przy trzech kotach uwielbiających zjadać wszystkie rośliny w zasięgu i łapek jest to zdecydowanie jeden z najgorszych pomysłów na prezent…

Przy okazji zapraszam na wpis dotyczący przesądów związanych z prezentami!

Podobało się? Podaj dalej: